شما در حال مشاهده نسخه آرشیو می باشید.

پاسخ امام موسی صدر به پرسش‌های دانشجویان

<
>

است؟ گفتند: او مردی فقیر و نابیناست و توانایی کار ندارد. ایشان این جملۀ مشهور خود را فرمود که : «اِسْتَعْمَلْتُمُوهُ حَتّی عَجَزَ فَتَرَکْتُمُوهُ؟ اَنْفِقُوا عَلَیهِ مِن بَیتِ‌‌المالِ.» ([وقتی توانایی داشت] او را به کار گرفتید و حال که ناتوان شده است او را واگذاشته‌اید؟ از بیت‌المال هزینه‌های او را بپردازید.)

این حدیث مبنای قانون بازنشستگی است و روشن است که دیگر موارد تأمین اجتماعی نیز به استنباط نیازمند است.

(188)آخرین سؤال و امیدواریم فرصت‌های دیگری بـرای گفت‌وگو بـا جوانان داشته باشیم. به گمانم این سؤال دربارۀ صحبت‌های من است. در سؤال آمده است: شما گفتید که مالکیت [زمین‌های موات و بایر] جز با احیا کردن آن‌ها امکان‌پذیر نیست. نظر امام دربارۀ خریدی که همۀ شروط لازم را داشته باشد یا در مورد ارث، هبه یا استمرار حیازت و تصرف شرعی در مدتی از زمان که مردمان صالح نیز از آن آگاه باشند، چیست؟

بله، احیاکردن بنا بر قول امام مالک، ملکیت‌‌آور است. شیخ خلیل گفته است: هرکس زمین موات و بایری را احیا کند، آن زمین برای اوست و جز با اجازۀ حاکم نمی‌تواند مالک آن شود. به هر حال، دوباره این نکته را به سؤال‌کنندۀ عزیز، عبدالحمید، تذکر می‌دهم که گفتم احیاکردن تنها راه مالک ‌شدن است، در مقابلِ ثبت‌ کردن در اداره‌های املاک و مستغلات. یکی از مشکلات کنونی این است که هریک از ما به این اداره‌های املاک می‌رود و پنجاه‌ هزار، صد هزار هکتار زمین را به نام خود ثبت می‌کند، بدون اینکه هیچ‌گونه خدماتی در آن صورت دهد. ثبت زمین مالکیت‌ نمی‌آورد. حیازت یا علامت‌گذاری فقط حق اولویت یا حق تقدم می‌آورد و باعث مالکیت نمی‌شود. ملکیت با احیا کردن حاصل می‌شود. من با آنچه

186