شما در حال مشاهده نسخه آرشیو می باشید.

پاسخ امام موسی صدر به پرسش‌های دانشجویان

<
>

كه خداوند نازل فرموده است، حکم کند. وقتی می‌گوییم قاضی مسلمان باید به شریعت خداوند پایبند باشد، اگر در کشوری احکامی غیر از احکام الهی حکم‌فرما باشد، چنین حالتی فراتر از اختیارات قاضی مسلمان است. قاضی مسلمان وقتی مسئله‌ای به او عرضه می‌شود، ابتدا آن را با دین می‌سنجد و این تنها راهی است که می‌تواند وجدان خود را خشنود سازد و به دینش عمل کند.

(185)جناب سخنران گفتند کـه هیچ نصی وجود ندارد که به‌طور مطلق تصریح به جواز چندهمسری کرده باشد. سؤال ما این است: چه عوامل و اوضاعی باعث شد پیامبر(ص) این قانون را در مورد خود اجرا کند، تا جایی که شمار همسران پیامبر به نه نفر می‌رسد. هدف پیامبر از این کار چه بود؟ خواهش می‌کنیم امام موسی صدر به این سؤال پاسخ دهند؟ (دانشجو: عمر صدوق)

جناب شیخ محمد ابوزهره در سخنان امروز صبح خود گفتند که ازدواج چندبارۀ اصحاب و ائمه به سبب تمایل آن‌ها به ازدواج بوده است، ولی در مورد پیامبر(ص) این کار به سبب تمایل و علاقۀ ایشان نبوده است، زیرا اولاً، این ازدواج‌ها پس از گذشت زمانی طولانی از عمر پیامبر بوده است، یعنی پیامبر در سن 53 سالگی و پس از وفات حضرت خدیجه، ام‌المؤمنین، ازدواج مجدد کرد و همان‌طور که جناب دکتر گفتند با زنان سالمند ازدواج می‌کرد. در واقع، کسی که می‌خواهد تاریخ پیامبر(ص) را بررسی کند، باید ببیند پیامبر چگونه در اوضاع خاص در برابر دشمنانش از خود دفاع می‌کرد. پژوهش‌های مربوط به این زمینه در کتاب‌ها وجود دارد. خلاصه‌اش این است که هیچ‌کس در مکه از پیامبر حمایت نمی‌کرد و همۀ قبیله‌ها با ایشان مخالف بودند. قبیلۀ بنی‌هاشم نیز خود چند دسته

184