شما در حال مشاهده نسخه آرشیو می باشید.

پاسخ امام موسی صدر به پرسش‌های دانشجویان

<
>

پویایی و رونق آن است و آن را بهترین امتی قرار می‌دهد که برای مردم پدیدار شده است. بنابراین، اگر منظور از بازگشت به اصول پیشین، اجرای کامل شریعت الهی است، پاسخ من مثبت است، یعنی بازگشت به اسلام، در بازگشت به شریعت است.

(165)پایبندی به دین از عوامل و اسباب پیـروزی است. وظیفۀ علمـای اسلام در ترویج دین در دل اعراب برای پیروزی بر دشمنشان چیست؟

در پاسخ به این سؤال نیز شما را به سخنرانی امروز صبح ارجاع می‌دهم. خلاصه اینکه وارد کردن دین در دل‌ها به تنهایی کافی نیست. بسیاری از مسلمانان امروزه در دل‌هایشان به خداوند ایمان دارند، ولی جسم و اندیشۀ آنان با دین مأنوس نیست. چنین انسان‌هایی، در واقع، با دین زندگی نمی‌کنند. باید دین را به قلب‌ها، عقل‌ها، جسم‌ها و جامعه‌ها بازگردانیم. سورۀ مبارکۀ عصر دربارۀ انسان چنین می‌گوید: «وَالْعَصْرِِ. إِنَّ الانسَانَ لَفِی خُسْرٍ.»«41» هر انسانی در زیان است مگر اینکه چهار ویژگی داشته باشد: «اِلَّا الَّذِینَ آمَنوُا وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ وَتَوَاصَوْا بِالْحَقِّ وَتَوَاصَوْا بِالصَّبْرِ.»«42» اولاً، ایمان که مربوط به عقل و قلب است. ثانیاً، کار نیک که مرتبط با جسم و روابط انسانی و اجتماعی است. کار نیک (صالحات) تنها به نماز و روزه و کارهای فردی نیست، بلکه روابط اجتماعی را نیز در برمی‌گیرد. اما این دو کافی نیست و به سفارش همدیگر به حق نیازمندیم. بنابراین، باید فضا و محیط و جامعه‌ای وجود داشته باشد که افراد آن یکدیگر را به اسلام و حق و شکیبایی سفارش کنند تا بتوانیم از ایمان و عقیده و کار نیک خود پاسداری کنیم. ممکن نیست در دل‌هایمان ایمان

168