شما در حال مشاهده نسخه آرشیو می باشید.

مناسبت‌های ماه رجب و زیارت امام حسین(ع)

<
>

روز‌هایش را روزه گرفتند و مناسبت‌های آن را همراه با درك و شعور برپا كردند و از آن برای زندگی سعادتمندانه و اسلامی و پاك و عزتمندانه و حسین‌‌گونه توشۀ کافی برگرفتند؟ اعمال بسیاری در این ماه وارد شده است كه امیدواریم توفیق انجام دادن آن‌ها را پیدا كنیم.

(159)برادران من، این گرفتاری و بحرانی كه در این ماه‌های مبـارك، گریبان ما را گرفته، نتیجۀ كنار گذاشتن اسلام در عرصه‌های مختلف زندگی است، یعنی اسلام در هیچ یک از شئون زندگی‌مان وارد نشده است. این‌طور نیست كه فقط احكام اسلامی به‌طور كلی در جوامع ما فراموش شده، این‌طور نیست كه فقط امر به معروف و نهی از منكر دچار تغییر و تحریف شده است، بلكه شعایر دینی هم كم‌كم از بین می‌روند و فراموش می‌شوند. روز جمعه تبدیل شده به روز یكشنبه و آن را آن‌طور كه باید گرامی نمی‌داریم. ما می‌توانیم روز جمعه را مثل اهالی خوب این شهر با تعطیل كردن و بستن بازار زنده كنیم. این آیین بزرگی است كه باید آن را حفظ كنیم، حداقل چیزهایی را كه از این شعایر باقی مانده است، باید در این ماه‌های قمری زنده كنیم.

(160)باید كم‌كم به فرزندانمان یاد بدهیم كه چه وقت مـاه رجب است و چه وقت ماه شعبان. چه بسا این را هم ندانند. باید این شعایر را كه درون خود معانی بلندی دارند، زنده كنیم. یعنی امروز قرآن كریم، فقط این ورق و جلد نیست، بلكه درون این ورق و جلد، معانی بلندی هست و اگر از این قرآن نگه‌داری كنیم، امید هست كه در مسیر آن قرار بگیریم. ماه رجب و شعبان هم دقیقاً همین‌طور است. باید در مورد این دو ماه و مناسبت‌های آن‌دو به فرزندانمان تعلیم بدهیم. خیلی از آن‌ها دوازده امام را نمی‌شناسند و اسامی پیامبران را نمی‌دانند و با این‌جور مسائل بیگانه‌اند.

(161)من وقتی با شما صحبت می‌كنم، مخاطبان من مؤمن هستند و

96