شما در حال مشاهده نسخه آرشیو می باشید.

مناسبت‌های ماه رجب و زیارت امام حسین(ع)

<
>

بسم اللّه الرحمن الرحیم

والحمد للّه رب العالمین والصلاة والسلام علی سیدنا محمد وعلی آله الطیبین الطاهرین.

(135)این روزها مصادف است با اوایل ماه رجب. این ماه از ماه‌هـای مبارك است و به قول خودمان بازار گرم است و وقت كسب‌ است. ما در هر محله‌ای بازاری داریم. این ماه هم بازار رحمت خدا و موسم عبادت است.

روز سه‌شنبه، طبق معلومات بنده ـ‌ تا الآن‌ ـ و طبق محاسبات شرعی، اولین روز ماه رجب بود. كسی از برادران هلال ماه را شب دوشنبه، یعنی یكشنبه شب دیده؟ كسی موفق به رؤیت هلال شده؟ در صورتی كه نتوانیم هلال را رؤیت كنیم، همان‌طور كه می‌دانید، بر اساس دستورهای شرعی، باید ماه قبلی را سی روز حساب كنیم و، بنابراین، روز سه‌شنبه اول ماه است.

(136)اما در فضیلت و عظمت این ماه سخن بسـیار اسـت. از قـدیم این ماه موسم عمره به ‌شمار می‌رفته. همان‌طور كه می‌دانید، عمره از زمان حضرت ابراهیم(ع) كه پایه‌گذار حج بود و نام آن را مناسك گذاشت و مردم را به‌سوی حج دعوت كرد، وجود داشت. حج در دو موسم صورت می‌گیرد؛ یكی برای حج و عمره و دیگری برای عمره. همان‌طور كه می‌دانید و مشرف شده‌اید و یا إن‌شاء‌اللّه مشرّف خواهید شد، موسم حج اول ماه ذی‌الحجه است.

(137)از آنجایی كه موسم حج موسم بسیار باعظمتی بود، مردم از سراسر جزیرة العرب در آن شرکت می‌کردند، ولی در آن زمان جنگ‌ها و نزاع‌های قبیله‌ای امنیت و آرامش را از عربستان سلب كرده بود، لذا قبایل توافق كردند كه سه ماه در سال را حرام اعلام كنند: ذی‌الحجه كه ایام حج بود، یك ماه قبل از آن و یك ماه بعد از آن. بدین‌ترتیب، سه ماهِ

88