شما در حال مشاهده نسخه آرشیو می باشید.

بعد درونی شخصیت امیرالمؤمنین(ع)

<
>

بسم‌الله الرحمن الرحیم

والحمد لله رب العالمین. والصلاة والسلام علی خیر خلقه وخاتم رسله وعلی جمیع الانبیاء والمرسلین. وسلام الله علی آل بیته وصحبه الطاهرین.

(327)بـرادران عزیز، بـرگزاری ایـن مجلس در حیـاط مدرسـه و آغاز به کار جمعیت احسان و ارشاد، با این مراسم رابطۀ تنگاتنگی دارد. زیرا برپاداشتن مراسم برای امیر مؤمنان(ع) از یک سو و تلاش گروهی از مؤمنان که برای خدمت به برادران خود دور هم جمع شده‌اند، از سوی دیگر، هر دو به منزلۀ بزرگداشت آن حضرت و پیروی از سفارش‌ها و دستورهای اوست. از خداوند مسئلت داریم که تقارن این دو مناسبت را میمون و مبارک گرداند.

(328)سخن گفتن از امیـر مؤمنان(ع) و پـرداختن به همۀ ابعاد شخصیتی آن حضرت، امری است امکان‌ناپذیر، مثل این است که بخواهیم همۀ آب دریا را درون لیوانی بریزیم. اما بنده سعی خواهم کرد به گوشه‌ای از زندگی حضرت بپردازم و در خصوص بعد درونی شخصیت ایشان صحبت بکنم.

(329)ما بـا سیـرۀ تاریخـی امیـر مؤمنان(ع) و جزئـی از بعد بیـرونـی شخصیت ایشان از طریق مطالعۀ کتب و از لابه‌لای تاریخ و فعالیت‌های اجتماعی حضرت و بازتابی که حیات او در دنیا داشته است، آشنا هستیم و از این نظر، او را به پهلوانی،‌ علم، بخشندگی، فداکاری، عدل، و برخورداری از صفات متضادی مثل زهد و حکومت و ورع و شجاعت می‌شناسیم. از این رو، بهتر دیدیم که به بررسی بعد درونی شخصیت حضرت بپردازیم و با غور در باطن و روحیات او، ببینیم اصولاً این حرکات قهرمانانه و این فعالیت‌ها از کجا سرچشمه می‌گیرد و انگیزۀ او از این اعمال چیست و چه چیزی در ورای این امور نهفته است.

184