شما در حال مشاهده نسخه آرشیو می باشید.

امام علی(ع) معیار راستین سنجش

<
>

آقایان‌ علما، برادران‌ گرامی، سلام‌ علیكم‌ ورحمة‌الله‌ وبركاته‌.

(293)مـن‌ تنها شخصی‌ بـودم‌ كه‌ بـرای‌ تأخیر جریمه‌ شدم‌ و نتوانستم‌ بـه‌ علت‌ اتفاقات‌ متعدد و قرارها و بدی‌ هوا رأس‌ ساعت‌ خدمتتان‌ برسم‌. با این حال، آمدم‌ و صحبت‌ خواهم‌ كرد. ولی‌ از سخنان‌ برادر گرامی‌ام،‌ علامه‌ شیخ‌ عبدالامیر، بی‌بهره ماندم. همچنین،‌ از شنیدن قصیده‌ای‌ که برادر عزیز آقای‌ محمد نجیب‌ ـ حفظه‌الله‌ ـ سرود، محروم شدم. بنده‌ تنها می‌توانم‌ از بخش‌های‌ كم‌نظیرِ باقی‌مانده استفاده‌ كنم.

از اینكه‌ در برپایی‌ و ساختن‌ این‌ بنای‌ باشكوه‌ مشاركت‌ و در تقویت‌ این‌ راه‌ تلاش‌ كردید، خرسند شدم‌ و به‌ آینده‌ امیدوارتر. خداوند به‌ همۀ‌ شما توفیق‌ دهد.

(294)دقیقاً‌ هفتاد روز قبل،‌ یعنی‌ روز سیزدهم‌ رجب‌، ما در همین‌ مكان ولی‌ با اختلاف‌ زمان‌، مراسم‌ جشنی‌ به مناسبت میلاد امیرالمؤ‌منین(‌ع) برگزار كردیم. امشب‌ نیز مراسم‌ سوگواری شهادت‌ ایشان‌ را برپا می‌داریم. حضور و مشاركت‌ در این‌ دو مناسبت‌، مایۀ افتخار من‌ و شما و این‌ سالن‌ و این‌ انجمن‌ است. این ‌دو مناسبت‌ را نمی‌توان‌ از یكدیگر جدا داشت. سالروز میلاد امام‌ همان‌ سالروز شهادت‌ ایشان‌ و سالروز شهادتشان‌، به مانند مناسبت‌ ولادت‌ ایشان‌ است.

(295)تولد و شهادت‌ علی‌ هر دو برای‌ خدمت‌ به‌ خدا و مردم‌ بود. علی‌ در خانۀ خدا متولد شد و در خانۀ‌ خدا نیز كشته‌ شد. علی‌ در صحنۀ‌ هستی‌ ظاهر شد تا محمد را در رسالتش‌ یاری‌ كند؛ رسالت‌ الهی؛ رسالتی‌ كه‌ مرگ‌ و زندگی‌ علی‌ در راه آن‌ بود. زندگی‌ علی‌ میان‌ دو سجده‌ است؛ سجده‌ای‌ در كعبه‌ و سجدۀ‌ دیگر در محراب‌ مسجد كوفه. زندگی‌ علی میان‌ دو سجده‌ گذشت. علی(‌ع) در سجدۀ دائم‌ بود. او حتی‌ یك‌ لحظه

168