شما در حال مشاهده نسخه آرشیو می باشید.

عید غدیر، عید ولایت

<
>

از خودشان سزاوارتر است؟» گفتند: «خدا و رسول او داناترند.» فرمود: «خدا مولای من است و من مولای مؤمنانم و من به آنان از خودشان سزاوارترم. پس هر که من مولای اویم، این علی مولای اوست.» و این جمله را سه بار تکرار کرد و در نقل امام احمد بن حنبل، در کتاب المسند آمده است که پیامبر چهار بار این جمله را تکرار کرد. سپس فرمود: «خدایا هر که را با او دوستی کند، مشمول رحمت خود بدار و هر که را با او دشمنی ورزد، دشمن بدار و هر که را به او محبت کند، مشمول رحمت خود کن و هر که به او کینه ورزد، او را مورد غضب خود قرار ده و هر که را بدو یاری رساند، یاری رسان و هر که او را خوار دارد، او را خوار ساز و حق را با او ـ ‌هر کجا باشد ‌ـ بگردان. کسانی که حاضرند، این خبر را به آنان که غایب‌اند، برسانند.» و پیش از آنکه مردم پراکنده شوند، این آیه نازل شد: «الْیوْمَ أَكْمَلْتُ لَكُمْ دِینَكُمْ وَأَتْمَمْتُ عَلَیكُمْ نِعْمَتِی وَرَضِیتُ لَكُمُ الاسْلاَمَ دِینًا.»«119» پس پیامبر فرمود: «الله اکبر! خدا را بزرگ می‌داریم، به سبب کامل کردن دین و تمام گرداندن نعمتش و خشنودی‌اش از ما.»

(253)من این واقعه را از یکی از کتاب‏های معتبر، یعنی المسند امام احمد بن حنبل، نقل کردم. در مورد سند حدیث نیز به طور کوتاه توضیحاتی می‏دهم:

واقعۀ غدیر را 24 نفر از مورخان بزرگ، از جمله ابن قتیبه، طبری، بلاذری، ابن عساکر، ابن اثیر، ابن خلدون، ابن خلکان، عسقلانی و سیوفی، نقل کرده‏اند. از محدثان نیز 27 نفر، از جمله امام شافعی، امام احمد بن حنبل، ابن ماجه، ترمذی، نسائی، حاکم، عسقلانی و صاحب کنز العمال، این حدیث را نقل کرده‏اند. از متفکران بزرگ نیز یازده

144