شما در حال مشاهده نسخه آرشیو می باشید.

ابلاغ پیام در غدیر خم

<
>

بسم‌الله الرحمن الرحیم

الحمد لله رب العالمین. والصلوة والسلام علی سیدنا محمد وعلی آله الطیبین الطاهرین.

(137)در ایـن لحظات و در ایـن روزها، همان‌گونـه که در هفتـه‌های گذشته نیز گفتیم، با آن دسته از برادرانمان همگام و هم‌نواییم که حج گزارده و واجب خود را ادا کرده و خشنودی خداوند سبحان را به دست آورده‌اند؛ کسانی که عید قربان را ارج نهاده‌اند و آن را حقیقتاً جشن گرفته و گرامی داشته‌اند، آن‌گونه که خداوند متعال می‌پسندد.

در این روزها با برادرانی هم‌نواییم که از هر سو به زیارت خانۀ خدا شرفیاب شده‌اند. این زیارت گوارایشان باد، به‌ویژه که در این سال حادثه‌ای بزرگ و پرمعنا رخ داد، یعنی دیدار با مرجع عالی‌قدرمان، جناب سید محسن حکیم (ادام الله ظله.)

(138)همچنین در این روزها و در این لحظات، با برادرانی همراه هستیم که در طول تاریخ اسلام حج گزارده‌اند و این مراسم را گرامی داشته‌اند؛ همۀ کسانی که فریضۀ حج را به جا آورده‌اند و این روزها را ارج نهاده‌اند و این رسالت و امانت را پاس داشته‌اند تا اینکه به دست ما رسیده است. در پیشاپیش آنان قافلۀ اصحاب پیامبر(ص) است که در سال دهم هجری به همراه پیامبر، حجـة‌الوداع را ادا کردند.

(139)همان‌گونه که می‌دانید، پیامبر در آخرین سال زندگی خود، به حج رفت و رفتار پیامبر در آن سال و در آن حج، رنگ و بوی وداع داشت و مسئولیت‌های بزرگ مسلمانان را به آنان گوشزد می‌کرد. پیامبر در آن سال، به اصطلاح هنرمندان و نقاشان، آخرین روتوش‌ها و اصلاحات را به فرمان خداوند در شریعت مقدس اعمال کرد؛ به گونه‌ای که شریعت را در حجـة‌الوداع تمام و کامل کرد. چندین بار در جاهای مختلف، هنگام

86