شما در حال مشاهده نسخه آرشیو می باشید.

سورۀ کوثر

<
>

ده‌ها بار شرور در تاریخ رشد کرده و افزوده شده‌اند و به اوج خود رسیده‌اند، سپس یا از میان رفته‌اند و یا تمدن بشری از میان رفته است. پس از این بار دگر آدمی تجربه‌ای نو را آغاز کرده و از نو ساخته است. پس شرور نیز بر شانه‌های اهل شر بنا شده‌اند، اما شر نمی‌پاید و نمی‌ماند، فقط خیر است که باقی است و هر آنچه در همۀ ابعاد وجود در خدمت مصالح آدمی است.

(140)هر چیزی که هماهنگی واقعی با انسان و مصالح او داشته باشد، با بقای انسان می‌ماند و با جاودانگی او جاودانه می‌شود، و هر چیزی که با آدمی هماهنگی واقعی نداشته باشد، مدتی سر برمی‌آورد، سپس می‌میرد و پایان می‌یابد. سبب این مسئله بر اساس اندیشه‌های اسلامی این است که هستی کاروانی است که به سوی حق و خیر روان است. قرآن این‌گونه به ما می‌آموزد: «وَ كَتَبنا فِی الزَّبُورِ مِن بَعدِ الذِّكرِ أَنَّ الأَرضَ یرِثُها عِبادِی الصَّالِحُونَ»«50»

(141)«وَعَدَ اللَّهُ الَّذینَ آمَنُوا مِنكُم وَ عَمِلُوا الصَّالِحاتِ لَیَستَخلِفَنَّهُم فِی الأرضِ كَما استَخلَفَ الَّذینَ مِن قَبلِهِم وَ لَیُمَكِّنَنَّ لَهُم دِینَهُمُ الَّذِی ارتَضى لَهُم وَ لَیُبَدِّلَنَّهُم مِن بَعد خَوفِهِم أَمناً یَعبُدونَنی لَا یُشرِكونَ بِی شَیئاً»«51»

(142)از مجموعه‌ای از آیات قرآن کریم درمی‌یابیم که جهان به سوی خیر و کمال در حرکت است. پس مجموعه‌ای از اجزای جهان که حرکت می‌کند، تولید می‌کند، اثر می‌بخشد تعامل می‌کند و ثمر می‌دهد، به سوی حق و خیر گام برمی‌دارد. به سخن دیگر، کاروان هستی به سوی برتری و خیر حرکت می‌کند تا به قلۀ خیر و اوج کمال و نظام أتم برسد. هر چیزی

85